افسردگی

خانم ۲۶ ساله مجرد با عنوان مشاوره ازدواج به مشاوره مراجعه کردند.
این خانم کارشناس ارشد هستند و مشغول به شغل های پاره وقت ولی کوتاه مدت (پروژه ای کار می کنند) فرزند چهارم یک خانواده هشت نفره و سومین دختر. به تازگی به پسری علاقمند شده اند آقا به خاستگاری آمده اما پدر به دلایلی به گفته مراجعه معقول (سربازی نرفتن، نداشتن شغل و عدم شناخت کافی) مخالف با ازدواج آنها بوده و جواب رد داده اما هنوز به صورت تلفنی و هر ازچندگاهی حضوری هم دیگر را ملاقات می کنند و منتظرند شرایط مطلوبی پیش آید تا ازدواج کنند.
خانم چندین مسئله از جمله افت خلق شدی به صورت دوره ای و داشتن افکار خودکشی(به ویژه درزمان پریودی) و احساس طرد شدگی از جانب خانواده نبود احساس تعلق نسبت به خانواده و اینکه فکر می کند موجود دوست داشتنی نیست صحبت کرد و گفت که نگران است در زمانی که واقعا افکار خودکشی به سراغش می آید حماقت کند و این کار را انجام دهد.
اطلاعات بالایی نیز در زمینه روانشناسی دارد و می گوید به شیوه های شناختی اقدام به تغییر فکر کرده اما بعد از مدتی تصور می کرده تنها خودش را توجیح می کند و افکار اصلی اش واقعی اند نه افکار جایگزین.
به نظر شما نیاز به ارجاع به روان پزشک دارد؟ و چگونه می توان به او در تغییر افکارش کمک کرد؟

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


حتما بخوانید:  ضعف تحصیلی (ارائه دهنده بختیار تابعی )

1
نظر شما چیست؟

avatar
700
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
sana52 Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
sana52
مهمان
sana52

سلام
درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد را برای وی امتحان کنید .در این روش شما سعی می کنید با سنجش چند نکته به تشخیص برسید:۱-میزان ارتباط مراجع با زمان حال ۲- به دنبال اهداف هیجانی بودن مراجع ۳.گیر کردن در تله های ذهنی (درست و غلط-عدالت و بی عدالتی -مسئولیت پذیری و سرزنش )۴- میزان اجتناب مراجع از مشکل اصلی (اهداف پنهانی یا نفع ثانویه ای که مراجع از افسرده کرده خود می برد) .
باشناسایی این موارد به همراه خود مراجع و پذیرش این که روشهایی که تاکنون به کار می برده است سودمند نبوده که تاکنون این مشکل تداوم یافته است ،کم کم وارد بحث ارزشها در زندگی می شوید و میزان تعهدی که به درمان دارد(نهایت همکاری که در درمان می تواند داشته باشد )را وارد قرارداد رفتاری می کنید .
در این روش تاکید بر پیداکردن نقش ارزشها در زندگی است واین که چشم مراجع را به روی مشکلاتی که خودش با اجتنابها و رفتار ها و اهمیت زیادی به افکار و خاطرات دادن ایجاد کرده باز کنیم و او به بصیرت برسد.