افت تحصیلی کودک ، عوامل موثر بر آن و راه کار های رفع افت تحصیلی

افت تحصیلی کودک ، عوامل موثر بر آن و راه کار های رفع افت تحصیلی

افت تحصیلی کودک ، عوامل موثر بر آن و راه کار های رفع افت تحصیلی

 

افت تحصیلی کودک ، عوامل موثر بر آن و راه کار های رفع افت تحصیلی
افت تحصیلی

یکی از مشکلاتی که گاه در بعضی از دانش آموزان در حال تحصیل مشاهده می شود موضوع افت تحصیلی است. افت تحصیلی موارد متعددی از جمله مردودی، ترک تحصیل، پائین آمدن سطح نمرات، عدم افزایش نمرات، غیبت دانش آموز و غیره را شامل می شود. البته در اینجا منظور ما کاهش عملکرد دانش آموز از سطح رضایت بخش به سطح نامطلوب است.

 

عوامل مؤثر بر افت تحصیلی

در مورد علل افت تحصیلی بحث های زیادی مطرح شده که در اینجا به دگر ۳مورد آنها اشاره و فقط در مورد عوامل خانوادگی توضیحات بیشتری ارائه می شود.

افت تحصیلی

عوامل فردی

عوامل آموزشی

عوامل محیطی و اجتماعی

عوامل خانوادگی

از دیدگاه بسیاری از روانشناسان خانواده نقش اصلی را در شکل گیری رفتارهای کودک بازی می کند. بیشک مسائل درسی نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این میان احتمالا والدین اهمیت بیشتری دارند. وضعیت فرهنگی خانواده از قبیل نگرش اولیاء به نحوه زندگی، چگونگی تحصیل فرزندان، علاقه مندی به پیشرفت تحصیلی فرزندان، نحوه گذراندن اوقات فراغت، میزان مطالعه کتاب های غیردرسی و مجلات، توجه والدین به برنامه تربیتی فرزندان، وضعیت اقتصادی خانواده نظير فقر مالی و نیاز به کار اقتصادی کودک، مهاجرت خانواده از روستا به شهر برای یافتن کار، میزان سواد پدر و مادر و شمار اعضای خانواده از جمله عوامل مهم به شمار می روند.

بعنوان نمونه مطالعات متعدد نشان داده است که غیبت پدر پاره ای اثرات منفی بر پسران دارد. فرزندان خانواده هایی که پدرشان غیبت دارند در مقایسه با خانواده های کامل، احتمال بیشتری می رود که در آزمون های هوش نمرات پائین تری بیاورند و پیشرفت تحصیلی کمتری داشته باشند.

 

حتما بخوانید:  راه های جلوگیری از شکست نوجوانان در مدرسه - قسمت دوم

پیشنهادات و ارائه راهکارها رفع افت تحصیلی

تمامی رفتارها و تصمیمات والدین در موفقیت یا افت تحصیلی بچه ها نقش ماندگار دارند. خانواده ها باید متوجه باشند که آثار گفتگوهای دو طرفه پدر و مادر و اعمالی که انجام می دهند، در همان لحظات خاتمه پیدا نمی کند، بلکه برای سال ها و شاید تا آخر عمر تفکر و رفتار کودکانشان را تحت تاثیر قرار میدهد. لذا برای نتیجه گیری مثبت از این رفتارها پیشنهاداتی ارائه می شود:
١- محیط خانواده را گرم و صمیمی و دور از تشنج و درگیری نگه دارند و به خاطر خواسته های خود بچه ها را فدا نکنند. پدرها و مادرها باید بدانند که فقط برای خود زندگی نمی کنند.

2-هزینه تحصیلات فرزندان خود را در اولویت قرار دهند. به خانواده ها و اولیای مدارس توصیه می شود که قبل از شروع فعالیتهای درسی از گرسنه نبودن دانش آموزان اطمینان حاصل کنند.

3- تا آنجا که امکان دارد از جابجایی های مکرر (رفتن به شهرهای دیگر یا نقاط دیگر یک شئر) پرهیز شود

۴- فضای فرهنگی خانه را با اقداماتی از قبیل خرید انواع کتاب، مجله و روزنامه و افزایش مطالعه و تغییر در جهت بحث و گفتگوها در مسیر علمی، تقویت نمایند.

5- مثبت گرایی معجزه می کند. با مثبت گرایی موفقیت بچه ها را تقویت کرده، فقط نیمه خالی لیوان را به رخ آنها نکشند.

6- پدرها و مادرها متوجه اهمیت حضور مستمر خود در خانه باشند و به جز موارد استثنایی، به بهانه های مختلف از قبیل کار و تحصیل خانه را رها نکنند.
7- در شرایط موجود نمی توان به بهانه حفظ استقلال کودک، او را از سر خود رها کرد. والدین باید به صورت غیرمستقیم مواظب دوستیها و روابط فرزندان خود باشند. 

8-در نحوه تشویق فرزندان دقت کافی کرده و به تدریج مشوق های بیرونی اهدای خودکار، خرید دوچرخه، تلفن همراه و..) را به مشوق های درونی (تقویت خود کنترلی ، لذت مطالعه، لذت موفقیت و پیشرفت و…) تبدیل کنند.
9- از جهت دهی نظام مطالعه فرزندان در خط کنکور جلوگیری نموده، وقت عزیز آنها را در انواع کلاسها تلف نکنند.
10- در پایان توصیه میشود والدین برای تصمیم گیریهای عقلانی با مشاوران آگاه و دلسوز تماس داشته باشند.

Print Friendly, PDF & Email

نظر شما چیست؟

avatar
700