اضطراب

با سلام
مشخصات:پسری ۲۴ ساله،دانشجوی ترم اخر حسابداری،فرزند اخر یک خانواده ۶ نفره
مشکل:این شخص دلهره و اضطراب بیش از اندازه در روابط اجتماعی،تحصیل و حتی در روابط خانوادگی دارد این طور که با قرار گرفتن در این موقعیت ها مثل کلاس دانشگاه،حرف زدن در یک جمع دوستانه و یا برخورد با فامیل(مخصوصا دختران فامیل) دچار علائم فیزیکی مثل تپش قلب شدید،عرق کردن،لرزش صدا و دست ها و…می شود در بررسی های انجام شده مشخص شد که مادر این شخص هم در دوران نوجوانی و جوانی این علائم را داشته است و خود شخص از دوران کودکی این ویژگی را دارد.برای کاهش این اضطراب و دلهره فعالیت هایی مثل ارمیدگی،الگوسازی،تقویت مثبت و..انجام شد که بی فایده بود.لطفا پیشنهادات خود را مطرح کنید

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


حتما بخوانید:  یک سخن فوق العاده زیبا،از انسانی بزرگ

4
نظر شما چیست؟

avatar
700
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
parastoomohammadناصر فروهرmskhatami66 Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
mskhatami66
مهمان
mskhatami66

خاتمی
با سلام
برای غلبه بر چنین اضطرابی باید، در ابتدا افکار و باورهای غلط و منفی اضطراب آور را بررسی کرده و از بین برد. حرمت و عزت نفس فرد را تقویت کرد. و او را در کسب مهارت های اجتماعی و اعتماد به نفس مانند فن برقراری رابطه و گفتگو و جسارت و ابراز وجود و فن سخنرانی و اجرای برنامه در برابر دیگران کمک کرد.

ناصر فروهر
مهمان
ناصر فروهر

سلام
فکر میکنم این فرد در اشکار کردن احساسات و بیان کردن انها به صورت صحیح مشکل داشته باشد
اگر من جای شما بودم درمان های هیجان مدار رو برای این مورد بسیار مناسب میدیدم تا بتونه کنترل احساسات خودشو در دست بگیره و در ابراز هیجانات خودش و همچنین رفتارهاش کنترل بیشتری داشته باشه
موفق باشید

mohammad
مهمان
mohammad

با سلام (حمیرا صباغی )
ریشه ی اضطراب را بررسی نمایید و ببینید ناشی از کمال گرایی فرد نمی باشد و اینکه در چه حالتهایی دچار این حالت ها می شود و ایا موقعیت خاص یا شخص خاص حساسیت دارند یا نه از حساسیت زدایی منظم و تصویر سازی هم استفاده نمایید و با برسی بیشتر زمینه هراس و حملات اضطراب را بررسی نمایید و اجازه دهید تا انها را تجربه نمایند بدون ایجاد مانع و مقاومت در قبال فشار و افکار مزاحم انها را تجربه نمایند .

parastoo
مهمان
parastoo

به نظر من مشکل این فرد احتمال دارد با کار روی شناخت و باورهای او حل شود. درمان شناختی شاید بهتر باشد تا این فقط روی درمان رفتاری تاکید شود. بهتر است روی خطاهای شناختی او کار شود. شیوه الیس بهترین درمان خواهد بود و حتی استفاده از شیوه کتاب درمانی مناسب خواهد بود. مثلا زندگی عاقلانه الیس کتاب فوق العاده ای است. احتمال دیگری که وجود خواهد داشت این است شاید این فرد کمال گرا باشد و این باعث می شود به خاطز ترس از اشتباه و باورهای اشتباهی که در ذهنش دارد این اضطراب را در موقعیت اجتماعی تجربه کند. کتاب غلبه بر کمال گرایی از شافرمن کمک کننده است.