اضطراب

با سلام
مشخصات:پسری ۲۴ ساله،دانشجوی ترم اخر حسابداری،فرزند اخر یک خانواده ۶ نفره
مشکل:این شخص دلهره و اضطراب بیش از اندازه در روابط اجتماعی،تحصیل و حتی در روابط خانوادگی دارد این طور که با قرار گرفتن در این موقعیت ها مثل کلاس دانشگاه،حرف زدن در یک جمع دوستانه و یا برخورد با فامیل(مخصوصا دختران فامیل) دچار علائم فیزیکی مثل تپش قلب شدید،عرق کردن،لرزش صدا و دست ها و…می شود در بررسی های انجام شده مشخص شد که مادر این شخص هم در دوران نوجوانی و جوانی این علائم را داشته است و خود شخص از دوران کودکی این ویژگی را دارد.برای کاهش این اضطراب و دلهره فعالیت هایی مثل ارمیدگی،الگوسازی،تقویت مثبت و..انجام شد که بی فایده بود.لطفا پیشنهادات خود را مطرح کنید

حتما بخوانید:  خیانت؟

نظر شما چیست؟

4 نظرات فعال "اضطراب"

avatar
700
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
mskhatami66
Guest

خاتمی
با سلام
برای غلبه بر چنین اضطرابی باید، در ابتدا افکار و باورهای غلط و منفی اضطراب آور را بررسی کرده و از بین برد. حرمت و عزت نفس فرد را تقویت کرد. و او را در کسب مهارت های اجتماعی و اعتماد به نفس مانند فن برقراری رابطه و گفتگو و جسارت و ابراز وجود و فن سخنرانی و اجرای برنامه در برابر دیگران کمک کرد.

ناصر فروهر
Guest

سلام
فکر میکنم این فرد در اشکار کردن احساسات و بیان کردن انها به صورت صحیح مشکل داشته باشد
اگر من جای شما بودم درمان های هیجان مدار رو برای این مورد بسیار مناسب میدیدم تا بتونه کنترل احساسات خودشو در دست بگیره و در ابراز هیجانات خودش و همچنین رفتارهاش کنترل بیشتری داشته باشه
موفق باشید

mohammad
Guest

با سلام (حمیرا صباغی )
ریشه ی اضطراب را بررسی نمایید و ببینید ناشی از کمال گرایی فرد نمی باشد و اینکه در چه حالتهایی دچار این حالت ها می شود و ایا موقعیت خاص یا شخص خاص حساسیت دارند یا نه از حساسیت زدایی منظم و تصویر سازی هم استفاده نمایید و با برسی بیشتر زمینه هراس و حملات اضطراب را بررسی نمایید و اجازه دهید تا انها را تجربه نمایند بدون ایجاد مانع و مقاومت در قبال فشار و افکار مزاحم انها را تجربه نمایند .

parastoo
Guest

به نظر من مشکل این فرد احتمال دارد با کار روی شناخت و باورهای او حل شود. درمان شناختی شاید بهتر باشد تا این فقط روی درمان رفتاری تاکید شود. بهتر است روی خطاهای شناختی او کار شود. شیوه الیس بهترین درمان خواهد بود و حتی استفاده از شیوه کتاب درمانی مناسب خواهد بود. مثلا زندگی عاقلانه الیس کتاب فوق العاده ای است. احتمال دیگری که وجود خواهد داشت این است شاید این فرد کمال گرا باشد و این باعث می شود به خاطز ترس از اشتباه و باورهای اشتباهی که در ذهنش دارد این اضطراب را در موقعیت اجتماعی تجربه کند. کتاب غلبه بر کمال گرایی از شافرمن کمک کننده است.